nedeľa 26. januára 2025

Tajné predlohy filmov #52

Aj v novom roku pokračuje rubrika o filmoch a ich predlohách. A rovnako ako kedykoľvek predtým, aj teraz je výber čisto náhodný...

 

 


Carol (2015)

Cenami ovenčená, no trochu zabudnutá dobová dráma o strhujúcom mileneckom vzťahu. Aj takýmito slovami je možné opísať film, ktorý približuje meniaci sa vzťah dvoch nielen spoločensky odlišných žien. Tie sa stretnú úplnou náhodou a nenávratne to zmení ich životy. Film svoj námet čerpá z románu The Price of Salt z roku 1952, vydaný pod pseudonymom Claire Morgan. V roku 1990 kniha vyšla pod zmeneným názvom Carol s menom Patricia Highsmith na obálke. Autorka sa pritom vyjadrila, že v čase prvého vydania ako spisovateľka prevažne psychologických trilerov nechcela byť označená za autorku lesbického románu. Knihu sa prvý raz pokúsili adaptovať do podoby filmu ešte v päťdesiatych rokoch, keďže kniha bola veľmi obľúbená a dobre sa predávala. V neskoršej podobe scenára však bol projekt premenovaný na Winter Journey a z Carol sa stal Carl. Film nakoniec nikdy nebol natočený a kniha musela na svoju adaptáciu počkať až do roku 2015. Samotná kniha má pritom autobiografické črty, keďže autorka postavu Carol napísala podľa skutočnej ženy, ktorú sama stretla v roku 1948. Vtedy pracovala ako dočasná predavačka v obchode a vysokej blond žene predala bábiku. Film a kniha sa pritom v mnohom odlišujú. Samotná Carol dostáva viac priestoru na úkor Therese. V knihe pritom čitateľ sleduje myšlienky a pocity mladšej ženy a sleduje, ako sa pomaly zamiluje do staršej ženy. Vo filme divák vidí rozvinuté príbehy oboch hlavných hrdiniek, ich minulosť je podrobnejšia a ich puto intímnejšie. Čo má vyvolať silnejší emocionálny zážitok. Čo nakoniec filmu vynieslo takmer tristo nominácií na rôzne ocenenia, pričom ich vyše sto aj získal.

 

Drive (2011)

(Jízda nadoraz)

Pomerne nenápadný, no zároveň cenami ovenčený kriminálny triler rozpráva o živote niekoho, koho mnohí poznajú len ako Vodiča. Tento muž sa živí ako filmový kaskadér a v noci pracuje ako šofér pre zločinecké organizácie. Jeho spokojný život naruší až snaha jeho manažéra o kúpu pretekárskeho auta, čo odštartuje sériu zaujímavých náhod a nejednu naháňačku o život. Film svoj námet preberá z rovnomennej knihy z roku 2005, ktorú napísal James Sallis. Zároveň ide o rozpísanie príbehu, ktorý vyšiel pôvodne ako poviedka v roku 2002 v noirovej antológii Measures of Poison, čo je dôvod, pre ktorý má kniha svoju nezameniteľnú atmosféru. Podobne ako iné adaptácie, aj táto sa od svojej predlohy v niektorých veciach odlišuje. Väčšinou však ide o detaily. Niektoré postavy sa objavia vo filme neskôr, ako sa objavili v knihe, alebo sa objavia v odlišných scénach. Niektoré udalosti sú opísané odlišne, podobne aj správanie postáv sa niekedy odlišuje. Hlavné udalosti však ostávajú rovnaké, aj keď k nim niekedy „vedie“ trochu odlišná cesta. Vo výsledku sa dá hovoriť o dvoch príbehoch, ktoré majú rovnakú myšlienku, aj keď sa líšia v tom, ako ich autor/scenárista prezentuje. V roku 2012 sa kniha dočkala pokračovania s názvom Driven.

 

How to Lose a Guy in 10 Days (2003)

(Ako prísť o muža za 10 dní / Jak ztratit kluka v 10 dnech)

Klasická béčková romantická komédia o dvoch malicherných ľuďoch, ktorí sa snažia dosiahnuť svoje. V hlavných úlohách sa predstavia redaktorka, ktorá má napísať reportáž o tom, ako sa zbaviť akéhokoľvek chlapa za desať dní. No a vedľa nej sa objavuje realitný maklér, ktorý sa práve stavil so šéfom, že zlomí srdce úplne každej žene. Je jasné, že ich vzťah nemôže dopadnúť dobre. Svoj námet film čerpá z obrázkovej „príručky“ z roku 1998, ktorú vytvorili Michele AlexanderJeannie Log. Vyšla pod názvom How to Lose a Guy in 10 Days: The Universal Don’ts of Dating a ide o humornú príručku plnú situácií a činov, ktoré dokážu každý vzťah odsúdiť na neúspech. Kniha samotná však nemá dej alebo príbeh, jej cieľom je pobaviť a možno niekomu takouto humornou formou poradiť. Dej filmu je teda vymyslený. Postavy, prostredie a všetky zápletky sú napísané scenáristami. Samotné „lekcie“ z pôvodnej knihy sú potom využité v situáciách, keď sa hlavná hrdinka snaží zbaviť neodbytného muža. V podstate všetko to, čo by podľa knihy robiť nemala. Kniha aj film však majú spoločné to, že majú pôsobiť ako niečo, čo divák/čitateľ už sám zažil alebo o tom aspoň počul. Vďaka čomu je film kritizovaný kvôli fádnosti a predvídateľnosti.

 

Public Enemies (2009)

(Verejní nepriatelia / Veřejní nepřátelé)

Historická dráma s biografickými črtami približuje záver života muža, ktorý je svojím spôsobom mestskou legendou. John Dillinger mal na rováši nejeden zločin, no legendy mu prisúdili aj mnohé iné činy, či už veľké alebo malé. A divák môže sledovať, ako do toho všetkého zapadá tento jeden muž. Film svoj námet čerpá v odbornej publikácii z roku 2004, ktorú napísal Bryan Burrough. Vyšla pod názvom Public Enemies: America’s Greatest Crime Wave and the Birth of the FBI, 1933-34. Burrough, ostrieľaný novinár a autor niekoľkých publikácií, pôvodne zamýšľal o tejto téme napísať televíznu minisériu, k čomu ho najalo HBO, ale nakoniec sa rozhodol pre knihu. Keďže, ako sám hovoril, nevedel absolútne nič o písaní scenárov, takže mu oveľa viac vyhovovalo napísať knihu, ktorú adaptoval niekto iný. Film a kniha sa však v istých bodoch odchádzajú. Sám Burrough o tom napísal list režisérovi filmu a chválil ho. Pretože natáčal film a nie dokument, takže isté zmeny boli potrebné. Samotná kniha totiž okrem Dillingera približuje aj osudy ďalších neslávne slávnych kriminálnikov, ktorí v tej dobe doplatili na svoje predchádzajúce činy. Lenže väčšina z nich sa vo filme ani nespomína a iní sa objavia len preto, aby zomreli. Pretože film sa zameriava len na Johna Dillingera. Tiež trochu prikrášľuje jeho činy alebo mu pripisujú iné. Vďaka tomu čiastočne ostáva vo sfére akéhosi legendárneho zločineckého prízraku.

 

The Tiger Rising (2022)

V našich končinách takmer neznámy rodinný film o dvanásťročnom chlapcovi. Ten žije len s otcom v moteli, kam sa presťahovali po smrti chlapcovej matky. Ten je smutný, navyše šikanovaný. Život mu ale zmení prechádza v lese, počas ktorej objaví tigra zamknutého v klietke. Svoj námet film čerpá z rovnomennej knihy z roku 2001, ktorú napísala obľúbená a oceňovaná autorka detských kníh Kate DiCamillo. Vo všeobecnosti sa dá hovoriť o pomerne vernej adaptácii. Scény, lokácie a aj dialógy sú verné originálu. No scenáristi sa rozhodli pridať niektoré scény. Hlavne tie spomienkové, v ktorých má divák možnosť spoznať Robovu matku. Vďaka čomu má možnosť vytvoriť si citové puto s postavou, ktorú nepozná. Tiež má vďaka tomu možnosť pochopiť správanie postáv. Vyvrcholenie oboch príbehov je veľmi podobné a ponúka zhruba rovnaké posolstvo. Film samotný bol však skôr prepadákom. Stroskotal na pomerne kritických hodnoteniach, ktoré adaptáciu označujú za mdlú a bez fantázie. Problémom je aj celkový depresívny ráz filmu a zobrazené násilie. Film bol aj finančným prepadákom.

 



Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára