nedeľa 27. októbra 2024

Tajné predlohy filmov #49

 

Ďalší mesiac sa pomaly ale isto blíži svojmu koncu, takže prišiel čas na ďalší diel pravidelného seriálu o filmoch a ich predlohách. Podobne ako kedykoľvek predtým, aj teraz je výber čisto náhodný...

 

 


Breakthrough (2019)

(Zlom)

Dojímavá dráma zo života. O tom, že aj po obrovskej tragédii môže existovať nádej. Pretože toho sa držia ľudia po tom, ako sa chlapec prepadne cez ľad. Pravdepodobnosť prežitia je malá, no ešte nejaká existuje. Tento film s tematikou viery a kresťanstva čerpá z knihy The Impossible: The Miraculous Story of a Mother’s Faith and Her Child’s Resurrection z roku 2017. Autorsky sa na nej podieľali Ginger KolbabaJoyce Smith a ide o autobiografiu práve druhej spomenutej. Žena a zároveň matka píše o svojom synovi, pod ktorým sa prepadol ľad. Filmovacie práva boli zakúpené v roku 2018 a na produkcii sa podieľal aj DeVon Franklin, ktorý pracoval aj na filmoch Miracles from HeavenHeaven Is For Real. Teda na ďalších drámach s tematikou viery. Franklin je však s týmto projektom spojený o niečo výraznejšie. O tejto rodine sa dozvedel z novín a ich príbeh ho tak zaujal, že im neskôr pomohol pri hľadaní literárneho agenta. Tiež pomáhal pri písaní ponuky, ktorá by im pomohla s filmovou adaptáciou. Keďže ide o autobiografický film a navyše o hojne medializovaný príbeh, ide o pomerne vernú adaptáciu. Zmeny, ktoré boli vykonané, boli skôr v dôsledku zmeny média. Pretože film skrátka nie je kniha. Film bol finančne úspešný a takisto získal niekoľko ocenení. Tiež ide o jeden z lepšie hodnotených filmov s tematikou viery. Po uvedení filmu do kín vyšla kniha už pod názvom Breakthrough.

 

J’ai perdu mon corps (2019)

(I Lost My Body / Kde je moje tělo?)

Pomerne nenápadný, no cenami ovenčený animovaný film rozpráva mnohovrstvový príbeh o láske, spomienkach, detstve i dospievaní. To všetko zatiaľ čo Parížom „cestuje“ odrezaná ruka, aby sa spojila so svojím telom. Svoj námet čerpá z knihy Happy Hand od Guillauma Lauranta, ktorá vyšla v roku 2006. Čo do vernosti ide o pomerne vydarenú adaptáciu. Hlavne z dôvodu, že na scenári sa podieľal aj Guillaumo Laurant. Na filme sa začalo pracovať niekedy v roku 2012. Režisér Jérémy Clapin bol myšlienkou príbehu nadšený, avšak k projektu pristupoval opatrne a zodpovedne. Snažil sa odseknutej ruke „vdýchnuť“ vlastné gestá a „reč tela“, aby čo možno najmenej pripomínala legendárnu Vec z Rodiny Addamsovcov. Film bol uvedený na festivale v Cannes, kde si získal veľkú pozornosť a priaznivé ohlasy. Na základe toho spoločnosť Netflix zakúpila vysielacie práva. Film si po kritikoch získal aj divákov. Napriek tomuto úspechu je film pomerne málo známy, čo spôsobilo, že bol v podstate finančným prepadákom.

 

Rising Sun (1993)

(Vychádzajúce slnko / Vycházející slunce)

Väčšinu času už zabudnutá špecifická detektívka z deväťdesiatych rokov. Aj takýmito prívlastkami by sa dal film označiť. Postavy sa sústreďujú na riešenie zložitého prípadu vraždy. Zároveň má však divák možnosť vidieť odlišnosť dvoch kultúr, ktoré sa doslova zrazia kvôli krízovej situácii. Svoj námet film čerpá z rovnomennej knihy z roku 1992, ktorej autorom je Michael Crichton. Ten sa neskôr podieľal aj na tvorbe scenára, hoci v pomerne malej miere. Jeho pôvodný scenár nebol prijatý a neskôr z neho ostalo len niekoľko scén. Ústrednou témou oboch príbehov je pritom zobrazenie japonsko-amerických vzťahov a akési nenásilné ovládnutie amerického trhu. Vo filme bolo zmenených viacero menších či väčších detailov. Mnohé postavy zmenili mená a niektoré dokonca národnosť. Najzásadnejším rozdielom však je, že vo filme danú vraždu spáchal niekto iný ako v knihe. Čo vyústilo v sériu viacerých potrebných zmien. Čiže aj samotný záver príbehu sa zásadne líši. Film, podobne ako kniha, vyvolal istú mieru kontroverzie a ázijské komunity v Amerike obvinili scenáristov, že očierňujú východné kultúry, ba že ich až démonizujú. Napriek tomu bol film finančne pomerne úspešný. Kritikov ale očaril už omnoho menej

 

The Secret Life of Bees (2008)

(Múr nárekov / Tajný život včel)

Pomerne nenápadná dráma o domove a rodine. Aj týmito slovami by sa dal opísať pomalší príbeh o mladom dievčati, ktoré po smrti matky uteká z domova len v sprievode opatrovateľky. Spoločne sa presťahujú do domu trojice sestier, ktoré sa starajú o rodinné včelárstvo. Svoj námet film čerpá z rovnomennej knihy z roku 2001, ktorú napísala Sue Monk Kidd. Kniha aj film spracovávajú zhruba tie isté témy, no trošku odlišným spôsobom. Kniha je písaná z pohľadu hlavnej hrdinky, štrnásťročnej Lily, zatiaľ čo film je zameraný viac všeobecne. Z tohto dôvodu divák príde nielen o vnútorný svet protagonistky, ale aj o niektoré vysvetlenia. Niektoré postavy a ich príbehy tiež dostanú oveľa menší priestor. Takže nemajú až taký vplyv na Lilino dospievanie a/alebo emocionálnu vyspelosť. Dôvodom týchto zmien je možno aj fakt, že film má o niečo svižnejšie tempo. Takisto sa objavuje istá odlišnosť v závere. Film núka o niečo optimistickejšie vyvrcholenie. Azda najväčším rozdielom je metafora spojená s včelami. Zatiaľ čo v knihe sa tiahne včelárstvo a istá včelárska symbolika ako leitmotív, vo filme ide len o činnosť, ktorej sa postavy venujú. Film bol finančne úspešný, no získal si skôr zmiešané hodnotenia. Najväčšmi bol kritizovaný za prehnane optimistickú atmosféru. Hlavne vzhľadom na témy, ktoré sú v ňom spracované. Kniha bola v roku 2017 adaptovaná do muzikálovej podoby.

 

The Tenth Circle (2008)

(Špinavé dedičstvo / Desátý kruh)

Trochu zabudnutá televízna dráma predstavuje psychický rozklad jednej rodiny. Všetko následkom násilnej udalosti. Dcéra prichádza s obvinením, že ju na párty znásilnil jej bývalý priateľ, čo odštartuje sériu nielen dramatických udalostí. Svoj námet film čerpá z rovnomennej knihy z roku 2006, ktorú napísala obľúbená americká autorka Jodi Picoult. Podobne ako iné adaptácie jej kníh, aj táto si získala pomerne veľkú vlnu kritiky jej fanúšikov. Napriek tomu, že film nie je až taký rozdielny. V zásade predstavuje ten istý príbeh, z ktorého museli byť vynechané niektoré vedľajšie dejové linky. Najvýraznejšia z nich sa týka minulosti otca hlavnej hrdinky, čím bol dej ochudobnený aj o niektoré postavy. Rozdiel je napríklad aj v tom, že vo filme divák pomerne rýchlo zistí, že v tom, čo postavy tvrdia, sú výrazné rozpory. V knihe je čitateľ pomerne dlho držaný v napätí. Obdobne veľké rozdiely sú aj v správaní postáv, čo vyústilo v zásadné zmeny charakterov. Čo sa výrazne dotklo aj hlavnej hrdinky.

 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára