pondelok 31. marca 2025

Nástrahy ambícií a žiarlivosti | The Whispering Muse

Autor: Laura Purcell
Názov: The Whispering Muse
Špecifikácia: gotický román s prímesou trileru o ambíciách a žiarlivosti
Slovenské alebo české vydanie: zatiaľ nie je
Hodnotenie na GR: 3.94

 

“You're not nothing! You're a person in your own right.”

 

Jenny sa nedávno dostala do problémov. Nespôsobila ich, no musí znášať ich následky. A keďže zo svojej predchádzajúcej práce ju vyhodili bez odporúčaní, musí prijať akúkoľvek príležitosť zarobiť si. Takže keď ju manželka majiteľa divadla pošle špehovať hlavnú herečku, predpokladá, že ide o jednoduchú úlohu. Lenže vo svete melodrámy a nebezpečných ambícií je len máločo také jednoduché, aké sa javí na prvý pohľad...

Britská spisovateľka Laura Purcell napísala už niekoľko románov, v ktorých sa inšpirovala históriou. To platí aj o tomto príbehu, v ktorom sa vracia do viktoriánskych čias. Neštíti sa písať o prísnych spoločenských konvenciách, ale aj o priepastných rozdieloch, ktoré delia vrchnosť a služobníctvo. Pretože v tomto prostredí je povesť úplne všetkým.

Na vlastnej koži to zažije aj hlavná hrdinka, ktorá nie vlastnou vinou príde o prácu. Musí odísť náhle a navyše bez odporúčaní, čím sa jej pred nosom zatvárajú prakticky všetky dvere. Jenny je však odhodlaná začať zarábať, aby sa mohla postarať o rodinu. Je jednoduché súcitiť s ňou a takisto obdivovať jej silu a odhodlanie. Navyše ju to stavia do pozície takmer príjemnej hrdinky a zároveň dobrej rozprávačky. Má totiž otvorenú myseľ, ale zároveň je dostatočne kritická, aby nežila v ilúzii. Napriek svojmu veku sa neprejavuje naivne. Avšak okolnosti z nej občas robia oportunistku, hoci nie veľmi dobrú. Keďže má až príliš vyvinutý zmysel pre česť.

Jenny je teda pomerne príjemnou sprievodkyňou cez udalosti. Cez jej oči čitateľ vníma prostredie i atmosféru. Kde sa z chudobných londýnskych uličiek presúvame do oslňujúceho života v divadle. Kontrast medzi jednotlivými spoločenskými vrstvami je však doslova priepastný. Takže román je veľmi realistický. To sa ale týka aj postáv a toho, ako sú predstavované.

Keďže je príbeh rozprávaný v prvej osobe, čitateľ všetko vníma len z jediného uhlu pohľadu. Jenny je síce pozorná a väčšinou má dobré oko na to, kto aký je, no už nestačí na vysvetľovanie motivácie. Pretože o nej musí najskôr premýšľať a neskôr ju sama sebe vysvetľovať. Čo po istom čase začne byť pomerne fádne. Nehovoriac o tom, že typovo sa občas nehodí k udalostiam, ktoré sa okolo nej odohrávajú.

“But what would I say? That he made our marriage a mockery? That I realize I no longer hold his heart, or even his loyalty?”

Ocitne sa totiž uprostred zápasu medzi herečkou Lilith a ženou majiteľ divadla pani Dyerovou. Na jednej strane ostáva svet plný takmer až temných ambícií a istej posadnutosti. Na tej druhej emočne plochý domov ženy, ktorá žiarli a nenávidí s rovnakou vášňou, ako niektorí milujú. Jenny je však vedľa nich nevýrazná a v niektorých scénach pripomína doslova loptičku, ktorú si medzi sebou rivalky prehadzujú.

Okrem toho v scénach, ktoré sú napínavé a vo svojej podstate takmer až temné, pôsobí minimálne nepatrične. Hlavne preto, že je iba obyčajnou garderobierkou a na rebríčku moci je príliš nízko na to, aby sa jej niektoré udalosti priamo týkali. Keď sa o nich teda dopočuje, sú už minimálne mierne pokrútené. Hoci aj napriek tomu tieto udalosti stále prispievajú k zaujímavej gradácii napätia. A tiež k premenám hlavných zúčastnených.

Lilithine premeny sú asi najvýraznejšie, vzhľadom k jej melodramatickej povahe. Tie, ktorým čelí pani Dyerová, sú zase o niečo tichšie, ale možno o to desivejšie. No a uprostred toho ostáva Jenny so svojimi morálnymi postojmi, avšak naučí sa ich výraznejšie presadzovať. Tento vývoj sa odohráva skôr nenápadne, na pozadí pomerne temných udalostí.

V divadle sa stane niekoľko nešťastí. Ich podstate je taká znepokojivá, že sa naozaj dostaví otázka, či ide o nehody, alebo to svedčí o prítomnosti temných síl. Dokonca aj čitateľ niekoľkokrát zaváha, čo je ešte skutočné a čo len výsledok divne vykonštruovaných údajne diabolských sprisahaní. Lebo hranica medzi poverčivosťou a kliatbami sa úmerne napätiu stenčuje. A keď príde záver, je veľkolepý a vrhá nové svetlo na niektoré udalosti. No je na čitateľovi rozhodnúť sa, kde presne je pravda a či je možné ju plne odhaliť.

Román The Whispering Muse ponúka zaujímavú kombináciu trileru a gotiky. V kulisách viktoriánskeho Anglicka rozpovedá autorka príbeh nielen o ambíciách, ale aj žiarlivosti. Okolo postáv sa navyše ovíja niekoľko záhad a tajností a rozlúštiť ich nie je vždy také jednoduché. Jediným skutočným nedostatkom je snáď len zvolená rozprávačka. Tá je v niektorých momentoch trochu nevýrazná a zatieňujú ju ostatné postavy.


 

oficiálna anotácia:

At The Mercury Theatre in London's West End, rumours are circulating of a curse.

It is said that the lead actress Lilith has made a pact with Melpomene, the tragic muse of Greek mythology, to become the greatest actress to ever grace the stage. Suspicious of Lilith, the jealous wife of the theatre owner sends dresser Jenny to spy on her, and desperate for the money to help her family, Jenny agrees.

What Jenny finds is a woman as astonishing in her performance as she is provocative in nature. On stage, it's as though Lilith is possessed by the characters she plays, yet off stage she is as tragic as the Muse who inspires her, and Jenny, sorry for her, befriends the troubled actress. But when strange events begin to take place around the theatre, Jenny wonders if the rumours are true, and fears that when the Muse comes calling for payment, the cost will be too high.

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára