nedeľa 27. apríla 2025

Tajné predlohy filmov #55

 

Ďalší mesiac sa pomaly blíži svojmu koncu, takže prišiel čas na ďalší diel seriálu o filmoch a ich predlohách. Výber je opäť čisto náhodný, hoci predlohy majú predsa len niečo spoločné – ide o komiksy...

 


Astro Boy (2009)

Trochu zabudnutý animák rozpráva príbeh o zvláštnom chlapcovi. Volá sa Astro Boy a nie je úplne obyčajný, keďže je silný, dokáže lietať a zažíva dobrodružstvá, ktoré by mnohí neprežili. Aj preto, že jeho otec je slávny vedec, ktorý mu zachránil život a stvoril tak úplne novú bytosť. Film svoj námet preberá z rovnomennej mangy (v Japonsku známa ako Mighty Atom), ktorá vychádzala medzi rokmi 1952 a 1968. Jej autorom a zároveň ilustrátorom je Osamu Tezuka. Má dvadsaťtri zväzkov a do angličtiny bola preložená až v roku 2002. Cesta filmu na filmové plátna bola pritom pomerne zdĺhavá a miestami aj tŕnistá. Tezuka ešte v šesťdesiatych rokoch stretol Disneyho a ten nadhodil, že by chcel raz natočiť animák v Astrovom štýle. Filmovacie práva však boli predané až v roku 1997 spoločnosti Sony a prvotným zámerom bolo natočiť hraný film. Projekt sa trochu oneskoril a neskôr sa od pôvodného zámeru upustilo a nakoniec vznikol animovaný film. Hlavným dôvodom bol aj film A.I. od Stevena Spielberga, ktorý bol postavený na podobnom motíve ako Astro Boy. Počas nasledujúcich rokov film niekoľkokrát vymenil producentov aj scenáristov, dokonca aj režisérov. Práva nakoniec odkúpila úplne iná spoločnosť, hoci aj potom došlo k niekoľkým výmenám na režisérskej stoličke. Výsledný film si potom vyslúžil vlažné a zmiešané hodnotenia a stal sa takmer finančným prepadákom. Oveľa úspešnejšie boli seriálové adaptácie tejto mangy. O niečo menej úspešne dopadla videohra, ktorá bola vytvorená na motívy práve tohto filmu. V roku 2015 bolo oznámené, že sa pracuje na hranej verzii filmu o Astrovi, na ktorej by mala pracovať aj produkčná spoločnosť Tezuka Productions.

 

Chickenhare and the Hamster of Darkness (2022)

(Ušiak Čiky a Škrečok temnôt / Ušák Chicky a Zlokřeček)

Dej trošku šialeného animovaného filmu rozpráva príbeh o zajacovi, ktorý má isté kuracie črty. Nielen niekoľko pierok na hlave, ale aj slepačie nôžky, ktoré ho odlišujú od ostatných okolo neho. Je odlišný, no zo všetkých síl sa snaží zapadnúť medzi ostatných a to tým, že sa túžiť stať najväčším dobrodruhom a lovcom pokladov na svete. Lenže jeho ambície dokáže niekto aj zneužiť. Svoj námet film čerpá z komiksovej série Chickenhare, ktorú napísal a ilustroval Chris Grine. Vychádzala medzi rokmi 2006 a 2009, no v tomto roku bola nakoniec zrušená. Informácie o pripravovanom filme sa prvý raz objavili už v roku 2011, pričom prvá verziu scenára sa objavila už v roku 2012. Autor pôvodného komiksu sa o ňom vyjadril, že sa zásadne odlišuje od pôvodného príbehu, čo ale neznamená, že by nešlo o zaujímavý a úžasne napísaný príbeh. Neskôr sa o filme vyjadril, že je plný dobrodružstva a zábavných momentov. Scenáristi teda vytvorili úplne samostatný príbeh, v ktorom sa objavujú postavy z komiksu, hoc niektoré sa zásadne líšia (napríklad Meg, ktorá je vo filme skunkom, no v komiksoch ide o záhadnú postavu, o ktorej nikto nevie, čím vlastne je). Film však nakoniec skončil ako finančný prepadák, ktorý zachránil až Netflix, keď sa postaral o distribúciu filmu. Na rok 2025 je naplánovaná premiéra pokračovania filmu s názvom Chckenhare and the Secret of the Groundhog.

 

Samaritan (2022)

(Samaritán)

Dej tohto nenápadnejšieho filmu z platformy Amazon Prime rozpráva o trinásťročnom chlapcovi a jeho záhadnom susedovi. Tínedžer Sam je totiž presvedčený, že Joe nie je žiadny výstredný deduško s kopou šialených koníčkov, ale niekdajší superhrdina, ktorý pred štvrťstoročím nafingoval svoju smrť a odišiel do dôchodku. Čo ale malo za následok, že mesto sa prepadlo do zločinnosti a spasiť ho môže zase len hrdina. Film ale nie je klasickou adaptáciou. V skutočnosti Bragi F. Schut najskôr napísal scenár, ktorý podsunul produkčným spoločnostiam a neskôr ho prepracoval aj do podoby komiksu, ktorý bol publikovaný v roku 2019 ako dvojkapitolový minikomiks. Príbeh spracoval Schut, o grafickú stránku sa postarali Marc OliventRenzo Podesta. Hoci oba príbehy vychádzajú z toho istého scenára, v niektorých detailoch sa rozchádzajú. Nehovoriac o tom, že samotný film má oveľa prepracovanejší a rozvinutejší príbeh. Ten navyše ťaží z obľúbených a často frekventovaných komiksových tém, ako je napríklad odchod hrdinu do dôchodku, či jeho neskorší návrat, nehovoriac o fiktívnom meste, v ktorom sa všetky udalosti odohrávajú. Film ale napriek všetkému tak trochu zapadol prachom, za čo je čiastočne zodpovedná aj niekoľkokrát presunutá premiéra. Film nakoniec ani do kín neuviedli a rovno ho presunuli na platformu. Film si získal skôr zmiešané hodnotenia.

 

Les Profs (2013)

(Učitelia na zákazku / Učitelé na zakázku)

Dej pomerne šialenej francúzskej komédie sa odohráva na najhoršom lýceu v celom Francúzsku. Školskí inšpektori z neho majú hlavu v smútku, pretože kazí štatistiky ostatným školám. A tak sa rozhodnú pre šialený plán – zveria svojich mizerných študentov ešte mizernejším profesorom a už len sledujú, ako ich experiment dopadne. Svoj námet film čerpá z rovnomenného francúzskeho humorného komiksu, ktorého autorom je duo ErrocSti. Komiks začal vychádzať časopisecky koncom deväťdesiatych rokov a neskôr od roku 2000 v knižnej podobne. Na ilustráciách sa najskôr podieľal Pica, neskôr prebral štafetu Mauricent a v súčasnosti komiks ilustruje Simon Léturgie a o farebnosť sa stará Jacqueline Guénard. Komiks je vlastne čiernou komédiou, ktorej hlavným zámerom je zosmiešňovanie nielen učiteľov a školstva, ale zároveň aj rôznych stereotypov, ktoré sa s učiteľským povolaním spájajú. Napríklad fakty, ako že učitelia sa dokážu rozprávať len o svojej práci alebo s inými učiteľmi a stále myslia len na štrajky. Film sa stal najlepšie zarábajúcim filmom vo Francúzsku v roku 2013. V roku 2015 sa objavilo aj pokračovanie s názvom Les Profs 2.

 

The Clockwork Girl (2014)

V našich končinách prakticky neznámy animák o robotickom dievčati, ktoré sa práve prebudilo do života. Neskôr spoznáva aj podivného zmutovaného chlapca a spriatelia sa. No a ako to už býva, neskôr musia spojiť sily, aby zachránili svojich najbližších. Svoj námet film čerpá z rovnomenného komiksu, ktorého autormi sú Sean O’ReillyKevin Hanna. Vychádzal medzi rokmi 2007 a 2008 a je inspirovaný komiksovou minisériou Clockwork Girls hate Electronic Boys, ktorej autorom je takisto Kevin Hanna. Po publikovaní komiksu sa tvorcovia začali zaoberať aj myšlienkou na film a najskôr spracovali námet na krátkometrážny film. Neskôr v roku 2008 však získali peniaze a tento krátky motív začali prepracovávať na celovečerný film. Kevin Hanna tento film režíroval a Sean O’Reilly sa postaral o produkciu. Filmu najviac uškodilo to, že nikdy nebol uvedený do kín. Premiéru si odkrútil v telke začiatkom roka 2014. Až do roku 2021 vlastne nevstúpil do distribúcie. To sa zmenilo až v tomto roku, keď jedna spoločnosť odkúpila vysielacie práva pre americký trh. V tom istom roku bol film sprístupnený aj anglickému trhu, aj keď len prostredníctvom platformy. V Amerike, ako v jednej krajine, bol uvedený aj do kín.



Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára