utorok 23. novembra 2021

Zlodeji snov a koniec sveta | Skrotenie jastraba

Autor: Maggie Stiefvater
Názov: Skrotenie jastraba (orig. Call Down the Hawk)
Séria: Snová trilógia (orig. Dreamer Trilogy)
Diel: prvý
Špecifikácia: pokračovanie magického cyklu, tentoraz s dôrazom na svet snov
Slovenské alebo české vydanie: Slovart, 2021 (SR)
Hodnotenie na GR: 4.31

 

„Si stvorený zo snov a tento svet nie je pre teba.“

 

Bratia Lynchovci majú veľa tajomstiev. Ich život drží pohromade vďaka sile vôle a z väčšej časti aj pre klamstvá, či už vyslovené, alebo zamlčané. Tajomstvá však vo svete plnom snovej mágie nemusia znamenať výhodu. Hlavne ak ide o osud sveta a o organizáciu, ktorá sa nezastaví pred ničím, aby ho spasila – dokonca sa neštíti ani zabíjať nevinných...

Maggie Stiefvater má svoj typický štýl. Ľahký a nevtieravý, no tiež plný magickosti a snovosti. Jej knihy, vystavané aj na metaforickosti a atmosfére, dokážu zaujať nielen fanúšikov magického realizmu. V prípade tohto príbehu navyše stavia na už postavených základoch. Tie predstavujú nielen bratia Lynchovci, na čele so zlodejom snov Ronanom, ale celkovo aj ňou vytvorený magický svet.

V tejto trilógii sa rozhodla rozvíjať témy a dejové odbočky, na ktoré v pôvodnej tetralógii neostalo miesto. Čo vo všeobecnosti predstavuje svet zlodejov snov. Okrem toho sa však rozhodla dopriať viac priestoru postavám, ktoré sa predtým v príbehu skôr len mihli. Medzi nimi je aj Declan Lynch a jeho tajomný nebezpečný život v obložení zločincov.

Do deju zasahovali aj iné postavy. Zlodejka Jordan a lovkyňa Carmen patrili len k maličkej skupine tých dôležitejších. Autorka strávila veľa času ich predstavovaním a vysvetľovaním ich motivácie. Takže hlavne prvá polovica knihy bola ešte o čosi pomalšia. Vo všeobecnosti pôsobila, akoby sa v nej Stiefvater len hľadala. alebo akoby hľadala tú správne vyváženú kombináciu snovej magickosti a krutej reality blížiaceho sa konca sveta.

„Smútok, ktorý cítil, bol ako radiácia. Nezáleží na tom, koľko času uplynie medzi ožiareniami, ak prešvihnete dávku, jednoducho vás to zabije.“

To ale neznamená, že by text nebol zaujímavý. Bohatý na emócie dokázal prehĺbiť čitateľský pôžitok. Nehovoriac o hre slov, ktorú autorka tak veľmi obľubuje. S dôrazom na samotnú snovú mágiu. Niektoré predstavené koncepty boli vskutku prekvapivé. Čím poľahky vyvážili fádnosť tuctovej zápletky so záchranou sveta a tajnou vládnou organizáciou.

Po tomto nutnom predstavovaní postáv a zámerov sa dej mohol skutočne rozbehnúť. Kľučkoval a nabaľoval sa a dýchal presne tou atmosférou, ktorou bola preslávená séria Havraní cyklus. Len s tým rozdielom, že v prípade tejto trilógie je všetko temnejšie. Aj nočné mory, aj udalosti okolo postáv.

Nehovoriac a tempe, ktoré sa postupom kapitol zrýchľovalo. Až napokon prišlo veľkolepé vyvrcholenie, ktoré nalákalo na pokračovanie. Takže táto kniha mala vo výsledku to, čo by mal mať dobrý prvý diel trilógie. Aj vysvetľuje, aj buduje napätie, aj opantáva tajomnom, aj tají odpovede na otázky.

Skrotenie jastraba je vlastne most medzi Havraními chlapcami a zlodejmi snov. Autorka stavia na predtým vytvorenom svete, no rozširuje ho. Predstavuje nové postavy, ich motiváciu a tiež ukazuje, o čom táto trilógia bude. Čo spôsobilo, že prvá polovica knihy je o čosi rozpačitejšia a rozvláčnejšia. Príbeh skutočne ožije až v tej druhej. Vtedy začne všetko dávať zmysel. Epickým záverom Stiefvater potvrdila, že si čitateľa dokáže získať. A tiež ho ním navnadila na ďalšie pokračovanie.

 


  

 

oficiálna anotácia:

Ronan je zlodej snov. Zo sna dokáže do reality zhmotniť nielen tie najfantastickejšie zvláštnosti, ale aj pohromy.

Jordan je zlodejka. Čím bližšie je k svojmu vysnívanému cieľu, tým nemožnejšie je sa od neho odpútať.

Carmen je lovkyňa. Jej brat bol zlodej snov... a zabijak. Na vlastné oči videla, čo dokáže snívanie spraviť s človekom. Aj to, akú spúšť vedia napáchať zlodeji snov. No to je nič v porovnaní so skazou, do ktorej sa rúti svet...

Voľné pokračovanie úspešnej série Havraní cyklus, ktorá si svojou neopakovateľnou snovou atmosférou získala srdcia fanúšikov tajomna a magického realizmu po celom svete.

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára