streda 13. marca 2024

Paralelný svet v ohrození | Případ ambiciózního démona

Autor: Martina Eretová
Názov: Případ ambiciózního démona
Séria: Mýtoversum
Diel: prvý
Špecifikácia: noirová fantasy portálovka o možnej záchrane jedného sveta
Slovenské alebo české vydanie: Slovart, 2023 (ČR)
Hodnotenie na GR: 4.25

 

„Taková je holt lidská povaha. Lidi zkrátka rádi dělají věci, které jim škodí, i když jsou si toho moc dobře vědomí.“

 

Stretnú sa znudený kriminalista, nezvestná novinárka, slovanský démon a rakúsko-uhorský policajt. Takýmito slovami by sa mohol začínať aj vtip. Miesto toho ide o výpočet osôb, ktoré sa ocitli na jedinom mieste. Pretože v tejto knihe sa prelína niekoľko svetov.

Česká spisovateľka Martina Eretová debutovala vo veľkom štýle. Teda prvým dielom série s názvom Mýtoversum, čo je vlastne názov akéhosi prepojeného vesmíru pozostávajúceho z rôznych svetov. Z toho nášho, pôvodného, sa v akomkoľvek okamihu môže odštiepiť odtlačok. Na jeho základe potom vznikne miesto, kde už naveky funguje jediná historická doba.

V podstate ako časová slučka, no bez nutnosti opakovania toho istého okamihu. Takýto priestor sa nazýva aj mýtoverzum a rovnakým termínom, len s veľkým začiatočným písmenom, sa označuje aj ich súbor. Odkazy rôznych dôb však nefungujú úplne samostatne.

Podľa jednej teórie sa pôvodný svet a jeho „odnože“ občas stretávajú, čo dané mýtoverzum ovplyvňuje. Niektoré epochy teda nie sú také, ako nás učia na hodinách dejepisu. Ide o zaujímavú výhodu, ktorá napríklad búra jazykové bariéry a tiež vytvára priestor pre fantáziu. Autorka má totiž voľnosť pozmeniť v daných svetoch niektoré atribúty tak, ako jej to vyhovuje.

Čitateľ sa o tomto všetkom dozvedá postupom čítania spoločne s postavami. Udalosti odštartuje zmiznutie novinárky Ziny. Úvod knihy je teda pomerne svižný a dôrazný. Udáva tempo minimálne prvým kapitolám. Atmosféru očakávania niečoho hrozného umocňujú aj pridané správy agenta z terénu. O tom, že sa čosi deje, niečo potenciálne nebezpečné. K tomu sa pridá aj tvrdenie, že jedno z mýtoverz je potrebné zachrániť.

„Tak jdete, nebo ne? Jak já to vidím, máte dvě možnosti – buď zůstanete tam, kde jste, žádný případ nevyřešíte a brzy se začnete divit, co se to s tím vaším světem děje, ale to už bude pozdě. Anebo prostě půjdete se mnou a bude z vás hrdina.“

Tým vyvoleným by sa mal stať kriminalista David. Akosi mimochodom poverený aj pátraním po Zine. Netrvá dlho a postavy sa ocitnú na tom istom mieste. Vo svete zrkadliacom päťdesiate roky minulého storočia. Ide o drsné časy a prvé okamihy aktérov v tomto prostredí sú prinajmenšom napínavé. Čoskoro im dokonca ide o život a zdá sa, že svižné tempo by mohlo pretrvať. Bohužiaľ, opak je pravdou.

Časť knihy venovanú exkurzu do nedávnej sivej minulosti Eretová obetovala budovaniu charakterov zúčastnených. Tí sa zamýšľajú, uvažujú, vysvetľujú, filozofujú a celkovo akoby potrebovali až nutkavo pripomínať to isté. Zápletka je zatlačená do úzadia. Čitateľ desiatky strán vyslovene čaká, či ide o ticho pred búrkou. Zabávať sa môže zatiaľ občasnými humorne vyznievajúcimi výrokmi a okamihmi.

No ani scéna, keď americkí agenti rozhadzujú pásavky zemiakové v snahe zničiť budúcu úrodu, nedokáže zachrániť stagnujúci dej. Zlomový okamih nastáva neskôr, keď postavy musia veľkolepo uniknúť. Napriek tomu to ale pôsobí tak, že dlhá zastávka v minulom režime vlastne ničomu neslúžila. Neobohatila zápletku a charaktery postáv tiež ostali výraznejšie nezmenené. Je možné, že autorka sa snažila povedať len toľko, že krízové situácie z nás robia oportunistov. Ak je to tak, podarilo sa.

Záverečná časť venovaná návšteve predkresťanskej slovanskej divočiny je opäť dynamická. Svižná, akčná a napínavá. Protagonisti prechádzajú z jednej krízy do druhej. V týchto vyhrotených situáciách akoby Eretová potvrdzovala ich úlohy. Zina je ako otravná hrdinka z tínedžerskej literatúry, ktorá všetko vie najlepšie. David je typický pešiak, ktorý je väčšinou ticho a občas prekvapí rýchlym úsudkom. Hermann je záhadný a jeho tajnosti majú tajnosti. No a Běs, to je skrátka mytologická kreatúra so všetkým, čo k tomu patrí.

Román Případ ambiciózního démona funguje ako úvod. Obsiahly, no zároveň nie je zbytočne prepchatý informáciami. Takisto dostatočne predstaví aj postavy. Tie sú rôznorodé, takže každý čitateľ má možnosť nájsť si svojho obľúbenca. Všetky prvky pomerne dobre spája aj Eretovej vypísaný štýl a hra s jazykom. Celkový dojem tak kazí len nevyvážené tempo, v dôsledku čoho prachom zapadla aj ústredná zápletka.

Recenzia napísaná pre Fandom.sk.

 

 

oficiálna anotácia:

Když při natáčení reportáže záhadně zmizí mladá novinářka Zina, poručík David Miller, nedobrovolný specialista na nejnudnější zločiny v Praze, není tím, koho by chtěl šéf oddělení na tak mediálně sledovaný případ nasadit. Přesto je to shodou okolností právě on, komu se na místě činu zjeví slovanský démon Běs a prozradí mu těžko uvěřitelné informace: Země zanechává otisky všech svých historických epoch, a v těchto paralelních světech ožívají nejen mýtičtí bohové a víly, ale dokonce i američtí špioni rozhazující mandelinky bramborové. A poručík je údajně vyvoleným, který by měl Běsovi pomoci zachránit jeho slovanský svět.

David se rozhodne démona vyslyšet, jenže místo v době slovanských hradišť se oba ocitnou v Praze padesátých let - ve městě plném šedi, uvědomělých budovatelů a agentů Státní bezpečnosti. Zatímco Běsa zatýká StB, David se konečně setkává se ztracenou reportérkou. Když se k nim posléze připojí i postarší emeritní rakousko-uherský policista Hermann, jeden z takzvaných Hlídačů Mýtoversa, mohou se nejen společně postavit Státní bezpečnost a osvobodit Běsa, ale hlavně se dostat do světa slovanských bohů. Jenže je nadporučík Miller opravdu vyvoleným? A co od něj Běs doopravdy chce? Není všechno nakonec trochu jinak, než se na první pohled zdá?

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára