nedeľa 19. septembra 2021

Halucinogénny sen | Dcera železného draka

Autor: Michael Swanwick
Názov: Dcera železného draka (orig. The Iron Dragon’s Daughter)
Séria: The Iron Dragon’s Duaghter
Diel: prvý
Špecifikácia: YA temná fantasy s prkvami sci-fi o dospievaní v krutom svete
Slovenské alebo české vydanie: Argo, 2021 (SR)
Hodnotenie na GR: 3.68

 

„Co nazýváš ‚osud‘, je jen sémantický blud, připisuješ účel slepé kauzalitě.“ 

 

Smrteľníčka uväznená vo svete mágie. Pokazený mechanický drak s túžbou po pomste. Obaja sa ocitnú v tej istej továrni. Ich cesty mohli byť úplne odlišné. Ak by sa nerozhodli uzavrieť spojenectvo.

Swanwickova próza je hlavne hutná, od prvej strany náročná na pozornosť. Plná skrytých významov a detailov, ktoré dokážu meniť osudy. Od prekvapivej poetickosti plynulo prechádza k obscénnej vulgárnosti. K tej druhej sa postupom strán uchyľuje čoraz častejšie, čo len graduje celkovú atmosféru.

Autorov svet je plný protikladov. Na jednej strane alchýmia a mágia, na druhej technika a obrovské stroje. Všetko však prekypuje hnusom vychádzajúcim z ľudskej nevšímavosti a z toho, že prakticky nikomu v celej knihe na ničom nezáleží. Nič nemá zmysel a zo všetkého najmenej život. Bez ohľadu na to, či sa ako príslušník najnižšej vrstvy lopotíte v blate, alebo sa ako ukážkový zazobanec odievate do zlata.

Swanwick núti čitateľa veľmi často čítať medzi riadkami. Dejovú líniu s mnohými odbočkami spája protagonistka Jane. Až po čase je ale jasné, že svoju hrdinku vlastne len necháva dospieť. Pomaly a predovšetkým vplyvom nepriazne osudu sa z ustrašenej smrteľníčky stane oportunistka s flexibilnými morálnymi zásadami. Nič jej nie je sväté a všetko je dovolené –v mene dosiahnutia cieľa. Čo však predstavuje, to autor prezradí až v záverečnej štvrtine.

„Chápeš? Každý z nás prožívá příběh, který nám na nějaké bazální úrovni poskytuje uspokojení. Když se svým příběhem nejsme spokojení, nestačí, bychom se od něj oprostili. Musíme si najít jiné příběhy, které přirozeně vyplývají z těch, které jsme už prožili.“

Miesto toho sa Swanwick sústreďuje len na Jane a jej cestu. Vedie ju štyrmi etapami života. Každá je iná a má ju niečo naučiť. Tieto časti nie sú graficky odlíšené, skrátka nastanú rovnako náhle ako zvyšok udalostí. Janino putovanie škaredým svetom spája aj jedna postava, zakaždým s inou tvárou a iným menom, no vždy s úlohou zásadne ovplyvniť jej život. Je pritom otázne, o akú lekciu presne ide. Povedané slovami Alice, ktorá spadla do králičej nory, je text postupom strán len podivnejší a podivnejší. Nájsť v ňom zmysel je stále náročnejšie.

Morálne silné momenty zo začiatku knihy Swanwick postupne ukrýva do krovia psychedelických predstáv. Tým zastiera aj úmysly postáv a zámer textu. Núti čitateľa domýšľať si a presviedča ho, že v jeho svete je všetko možné. Vyvrcholenie prichádza s ohňostrojom, no je otázne, aké posolstvo v sebe skrýva. Ak má byť kniha metaforou, potom jej význam ostáva nevysvetlený.

Kniha Dcera železného draka pripomína halucinogénny sen. Swanwick v nej spája zdanlivo odlišné, teda techniku a mágiu. V hutnom na detaily náročnom texte ponúka veľa silných momentov. Tie často a rád ukrýva pod pozlátku podivnosti. Vďaka tomu všetkému táto próza vyžaduje veľmi svedomitého čitateľa – ochotného dlho a vytrvalo hľadať zmysel v zdanlivých nezmysloch.

Recenzia napísaná pre Fandom.sk.

 

 

oficiálna anotácia:

Jane, ukradené a zaměněné dítě, je uvězněná v průmyslové Faerii ovládané elfí aristokracií. Dětští nevolníci jsou zde zneužíváni pro výrobu mohutných ozbrojených válečných strojů – kybernetických magických draků – a Jane je mezi nimi jediný smrtelný člověk. Když ji poškozený drak Melanchton vyzve ke společnému útěku, je zaděláno na troufalý podnik, jenž otřese samými základy existence…

V mnoha směrech převratná Dcera železného draka v sobě netradičním způsobem spojuje alchymii a techniku. Nejtemnější fantasy a drsný kyberpunk. Příběh o dospívání, jaký jste ještě nikdy nečetli, se odehrává na pozadí pochmurného nihilistického světa plného neřešitelných problémů a třídních střetů, v němž nic není tím, čím se zdá být, a za všechno se platí vysoká, strašlivě vysoká cena.

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára