štvrtok 16. marca 2023

Minirecenzie #27: 4x sklamanie (s príchuťou fantastiky)

Na konci minulého roka som si naivne pomyslela, že tento rok bude čo sa týka výberu kníh určite lepší, pretože si budem dávať väčší pozor, takže tým eliminujem prípadné sklamania a hlavne pocit, že s niečím strácam čas. Tak sa nepodarilo, no...

 

 


Brandon Sanderson – The Final Empire (Mistborn #1)

Kľúčové slová: Despotický vládca. Sprisahanie. Revolúcia v tieňoch.

O Sandersonovi počúvam v podstate samé superlatíva, čo sa na mňa časom predsa len nalepilo a bola som zvedavá. Celkom tomu pomohol aj fakt, že som čítala niekoľko autorových kníh a hoci som si z nich vyslovene nesadla na zadok, nepovažovala som ich za stratu času. Tak som si povedala, že by som mala dať šancu aj niečomu, čo Sandersova preslávilo. No asi som si mala vybrať inú sériu.

Brané celkom objektívne to nie je vyslovene zlá kniha. Obdivujem nápad a jeho prevedenie. Svet a jeho fungovanie, s tým sa Sanderson naozaj pohral. Všetko má svoje miesto, všetko funguje a hoci v niektorých momentoch to pôsobí možno až príliš jednoducho a/alebo zjednodušene, dôležité je len to, že to dáva zmysel. Navyše autor v praxi ukazuje, ako sa majú čitateľovi podsúvať vysvetlenia tak, aby išlo o súčasť rozprávania a nie niečo, čo dej nevyhnutne spomaľuje na tých nesprávnych miestach. Remeselne je teda kniha zvládnutá veľmi dobre. Problémy vidím na iných miestach.

Autor ma neustále vodil za ručičku. V texte teda ostalo len veľmi málo prekvapivých momentov alebo zvratov. Smerovanie deja sa dá veľmi ľahko odhadnúť. Okrem toho sú niektoré scény zbytočne podrobné. Zdĺhavé a obsiahle, ale ich výpovedná hodnota je minimálna, prípadne dokonca žiadna. Korunku tomu nasadzujú už len postavy, ktoré takmer vôbec nevystupujú zo stránok. Ak by všetky zomreli nejakou príšerne krvavou smrťou, pohodila by som plecom, a tým by to pre mňa skončilo. Takže možno je táto séria pre niekoho vrcholom fantastiky, pre mňa je to preceňovaný paškvil, na ktorý, dúfam, pomerne rýchlo zabudnem.

2/5

 

Christina Courtenay – Ozvěny run (Runy #1)

Kľúčové slová: Láska prekonáva čas. Vikingovia. Tajomné prstene.

O túto knihu som zakopla ešte predtým, ako vyšla v českom preklade. Keď som však zaznamenala jej vydanie, povedala som si, že ide o osud a kúpila si e-knihu vo výpredaji s tým, že by mohlo ísť o príjemnú romantickú oddychovku. O tom, ako hlavná hrdinka zisťuje, že prsteň, ktorý nosí, kedysi dávno patril jej minulému ja a ona konečne stretla toho muža, ktorému patril druhý prsteň. Lenže to znelo dobre len teoreticky a prax mi odhalila úplne iný príbeh.

Pritom celé to znelo trochu tradično-netradične. Základný príbeh o minulých životoch a ich ozvenách v súčasných životoch nie je úplne neznámy. Ale v kombinácii s vikingskou kultúrou a vykopávkami na pozemku vedľa starej chaty na brehu jazera... Dodávalo to tomu akurátnu exotiku, aby som nadobudla pocit, že niečo podobné držím v rukách prvýkrát. Problém knihy však vidím v štýle, akým je napísaná. Jedným slovom? Je to lacné.

Opisy sa ešte dali stráviť, ale dialógy boli vysloveným utrpením a pôsobili na mňa ako niečo medzi groteskou a paródiou. Len som na to vyvaľovala oči a sama seba sa pýtala, či autorka vážne verí, že ľudia sa takto bežne rozprávajú. Lebo som čítala lovestorky a harlekínky, ktoré boli napísané kvalitnejšie. Tak som si povedala, že skúsim preskúmať originál. Nechcem, samozrejme, hneď urážať preklad, ale je pravda, že niektoré vety inak pôsobia v origináli a inak v preklade. V tomto prípade išlo o nesprávny predpoklad a ak niečo, tak v origináli to znelo ešte viac lacno a amatérsky. Zvyšok som len vyslovene pretrpela, aby so zistila, ako to skončí. No presne tak, ako som očakávala od prvej strany.

1/5




Hannah Kaner – Godkiller (Godkiller #1)

Kľúčové slová: Vraždenie božstiev. Fanatickí veriaci. Putovanie.

Toto je jedna z mála kníh, o ktorých som sa dozvedela mesiace pred jej oficiálnym vydaním, a potom odpočítavala dni, aby som si ju konečne mohla prečítať. Nalákala ma kombinácia obálky a anotácie, ktorá sľubovala temný a krvavý príbeh o dievčine, ktorá sa živí zabíjaním bohov. Navyše to ešte sľubovalo veľkolepú hrdinskú výpravu za záchranu sveta pred božou pomstou. Povedala som si, že by to mohlo byť prinajmenšom zaujímavé. Skôr som ale mala myslieť na to, čo všetko by sa mohlo pokaziť.

Prológ bol všetkým, čo som od knihy očakávala. Temné, pochmúrne, srdcervúce. Fanatickí uctievači jedného boha tam práve upaľovali uctievačov iného boha. Hovorila som si, že áno, presne toto som očakávala a presne toto dúfam, že dostanem vo zvyšku knihy. Lenže potom prológ skončil, nastúpil zvyšok deja a ja som sa potácala od znechutenia, až po sklamanie.

Zásadným problémom knihy je, že autorka sa zabudla rozhodnúť, čo presne chce napísať. Takže to bol kus toho, kus tamtoho a potom všetko narvala tak, aby to k sebe aspoň trochu ladilo. Pritom dokonca aj ja, napol slepá, som videla tie medzery medzi jednotlivými kusmi, čo dala dokopy. Toto je ten typ príbehu, ktorý má potenciál, ale ostal nevyužitý, lebo autorka ešte nemá schopnosti potrebné na to, aby ho naplno využila. Malo to ešte ostať v šuplíku, aby to dozrelo. A hlavne aby dozrela sama autorka.

1/5

 

Johan Theorin – Bitva o Salajak (Příběh o Jarmalandu #1)

Kľúčové slová: Traja bratia. Magické príšery. Nesprávny nepriateľ.

Na rozdiel od predchádzajúcich troch kníh som o tejto vedela, že jej čítanie možno oľutujem. Dostali sa ku mne hodnotenia a videla som tie nelichotivé recenzie. Napriek tomu som bola zvedavá na temný príbeh zo stredoveku, keď sa ľudia vybrali bojovať proti príšerám. Lebo v tomto čase kvitli strachy a poverčivosť a život bol neľahký a končil priskoro. A ja som napriek všetkému bola skrátka zvedavá. No možno som mala tie recenzie poslúchnuť.

Problémom tejto knihy pritom nie je otrepaná zápletka alebo samotný dej. Trojica bratov sa pridáva k armáde a táto armáda väčšinu knihy putuje, aby sa v záverečnom odpore postavila príšerám – aj keby to mali byť tie nesprávne príšery. Lebo tak funguje strach. Ľudia pod jeho vplyvom útočia a za bíjajú a nepýtajú sa, či zabili tú správnu obeť.

Autor si však pod sebou podpílil konár nie vplyvom tejto otrepanej zápletky. Ale štýlom, ktorý zvolil. Lebo on nielenže zasadil rozprávanie do stredoveku, on sa snažil priblížiť aj stredovekej literárnej tradícii. Takže to pôsobilo ako stredoveká kronika s priamou rečou. Len opis toho, čo sa deje. Konštatovanie faktov, sterilné a v istých častiach bez nápadu. Postavy kvôli tomu ani na okamih nevystúpili z textu, boli ploché a nudné a na nejakú motiváciu a jej vysvetľovanie sa autor ani len nesnažil hrať. Hoci z textu nakoniec čo-to vyplynulo. Ale vyplynulo z toho príliš málo na to, aby ma kniha bavila. Lebo toto je stredoveká kronika. A ja stredovekú literatúru z duše neznášam.

1/5

 

 

Čítali ste niektorú z týchto kníh?
Alebo sa na ich čítanie ešte len chystáte?

 

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára